Oszczędzanie: jakich błędów należy unikać?

Oszczędzanie jest sprawą bardzo ważną dla każdego z nas. Im więcej środków uda nam się odłożyć, tym większa szansa na to, że bez problemów uporamy się z nagłymi wydatkami lub spełnimy swe marzenia. Niestety, choć często układamy wspaniały plan oszczędzania, w ostateczności okazuje się, iż środków finansowych na naszym koncie nie przybyło aż tyle, ile byśmy chcieli.

Co poszło nie tak? Co warto zmienić?

Często nasze problemy z oszczędzaniem wiążą się z brakiem umiejętności panowania nad pieniędzmi. Zbyt często wydajemy je bez zastanowienia, ulegamy pokusom, licząc na to, że „jakość to będzie”. Niestety, im więcej niepotrzebnie wydamy, tym mniej uda nam się odłożyć na koncie lub lokacie. Inny problem to przywiązanie do jednego rachunku. Wielu z nas ma swój jeden bank, z którego korzysta, i nie zwraca uwagi na to, co oferują inne placówki. A przecież konkurencyjna placówka może mieć o wiele bardziej korzystną dla nas ofertę oszczędzania.

Sprawdzanie konkurencji

Sprawdźmy zatem oferty innych banków, skorzystajmy z porównywarki lokat i kont oszczędnościowych. Być może istnieje szansa na to, by swe oszczędności ulokować na koncie z lepszym oprocentowaniem lub skorzystać z tych produktów bankowych, z którymi wiążą się premie i prezenty dla nowych klientów. Warto też pamiętać, że skuteczne oszczędzanie to regularne wpłaty na rachunek oszczędnościowy lub lokatę. Można dzięki temu z mniejszych sum uzbierać imponującą kwotę, dzięki której spełnienie marzeń o nowych meblach czy dalekiej podróży stanie się łatwiejsze.

egielda.com.pl

Redakcja FairWeb