Czy warto kupować używane części do samochodów?

Nie wszystkie usterki w samochodzie są możliwe do usunięcia. Niektóre z nich wiążą się też z bardzo wysokimi kosztami. Często okazuje się, że zakup nowych podzespołów znacznie ograniczy zasoby portfela. W takiej sytuacji wiele osób staje przed dylematem, czy warto zdecydować się na zakup części używanych. Nie wszyscy decydują się na ten krok w obawie, że używane podzespoły wpłyną negatywnie na sprawność pojazdu. Czy obawy te są słuszne i czy warto kupić takie elementy?

Części do auta – nowe a używane

Pod pojęciem części nowych mogą kryć się te oryginalne, czyli kupowane w ASO lub sygnowane konkretną marką samochodu. Ich zakup wiąże się z całkowitą pewnością, że są najwyższej jakości i spełniają standardy technologiczne wymagane przez producenta auta. Do wad tego rozwiązania należy zaliczyć bardzo wysoką cenę. Niestety, na rynku części używanych można bardzo często spotkać się z zamiennikami słabej jakości. Celując w niższą półkę cenową lepiej w tej sytuacji wybrać auto części używane.

Dlaczego warto kupować używane części do samochodów?

Zakup części używanych nie musi wiązać się z ryzykiem. Produkty te pochodzą również z demontażu pojazdów, które nie były eksploatowane długo, lecz np. uległy wypadkowi. Takie podzespoły są zawsze oryginalne, więc spełniają najwyższe standardy jakości. Sprzedające je stacje demontażu pojazdów, takie jak Impresja, pozyskują je z zaufanych źródeł i zapewniają gwarancję ich sprawności. Pracownicy stacji doradzą przy wyborze elementów tak, by pasowały one idealnie do konkretnej marki i modelu auta. W przypadku tanich zamienników kompatybilność elementów z samochodem może stanowić problem. Będą też odznaczały się słabą jakością i krótką żywotnością. Części używane to rozwiązanie zdecydowanie mniej kosztowne w porównaniu z zakupem części oryginalnych. Pozwalają one na skuteczne naprawienie pojazdu z zachowaniem bezpieczeństwa, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków.

Gdzie kupić używane części do samochodu?

Części używane powinny pochodzić od sprawdzonych dostawców, by spełniały swoje funkcje. Prywatni sprzedawcy nie mogą gwarantować ich wysokiej jakości. Reklamacja również stanowi problem w takiej sytuacji. Najlepszym, zaufanym źródłem pozyskiwania podzespołów używanych są certyfikowane stacje demontażu pojazdów, takie jak Impresja. Ich działalność jest w pełni legalna, spełniają one określone wymogi prawne i posiadają niezbędną licencję. Dzięki temu można mieć pewność, że zakupione części używane są wysokiej jakości i odznaczają się pełną sprawnością.

Podsumowanie

Nie należy bać się kupowania używanych części do samochodów. Należy jednak pozyskiwać je z zaufanych źródeł, takich jak stacje demontażu pojazdów, by mieć pewność co do ich wysokiej jakości i sprawności. Nie zawsze zakup oryginalnych podzespołów jest opłacalny, a w niektórych przypadkach koszt okazuje się przewyższać wartość rynkową samego pojazdu. Nie chcąc pozbywać się go całkowicie, warto zainwestować w części używane. 

Redakcja FairWeb