Magazyn samoobsługowy zamiast tradycyjnego? Kiedy to się opłaca?

Wynajem magazynów to usługa ciesząca się w Polsce dużą popularnością – nie tylko wśród firm, ale i osób prywatnych. Sporą konkurencję dla magazynów tradycyjnych stanowią magazyny samoobsługowe. W jakich sytuacjach ich wynajem jest najbardziej opłacalny?

Czy magazyny samoobsługowe zastąpią tradycyjny najem?

Obecnie coraz więcej firm rezygnuje z wynajmu tradycyjnego magazynu. Warszawa to największy rynek magazynowy w Polsce – w stolicy systematycznie rośnie liczba inwestycji z zakresu magazynów samoobsługowych. Usługa self storage polegająca na ich wynajmowaniu wzbudza ogromne zainteresowanie m.in. wśród firm prowadzących handel za pośrednictwem internetu. Nie wszystkie mogą pozwolić sobie na sprzedaż w modelu droppshippingowym (producent wysyła towar bezpośrednio do kupującego), w związku z czym zachodzi konieczność szukania prostych, wygodnych i niedrogich rozwiązań w zakresie przechowywania towarów. Bardzo często tradycyjny magazyn odpada ze względów stricte ekonomicznych – przy ograniczonym budżecie jego utrzymanie jest zbyt kosztowne. Tym bardziej, że umowę trzeba zawrzeć co najmniej na rok. W przypadku magazynów samoobsługowych udostępnianych np. przez Kangu Self Storage w rachubę wchodzi krótki okres najmu za atrakcyjną cenę. Oczywiście i na tradycyjne magazyny nie brakuje chętnych , lecz wszystko w tym momencie uzależnione jest od potrzeb danego najemcy.

Magazyn samoobsługowy – czy to się opłaca?

Wynajęcie magazynu samoobsługowego opłaca się w wielu sytuacjach. Dla firm działających online to świetny sposób na przechowywanie asortymentu, a poza tym boks można wynająć m.in. w związku z przeprowadzką, remontem, wyjazdem etc. Okres najmu da się dopasować do konkretnych preferencji – im jest on dłuższy, tym bardziej wynajem się kalkuluje, ale oczywiście to bardzo indywidualna kwestia. W Warszawie średnia cena za boks o powierzchni 1 m kw. wynosi 80-130 zł netto miesięcznie. W innych miastach jak Poznań, Wrocław czy Szczecin jest nieco taniej – medialna stawka to 100 zł.

Redakcja FairWeb