Jak pielęgnować stroje piłkarskie z nadrukiem?

Stroje piłkarskie to podstawowe wyposażenie wszystkich piłkarzy. Nie ważne czy gramy zawodowo, czy ubieramy komplety piłkarskie tylko okazjonalnie, odpowiednia pielęgnacja pozwoli zachować ich wygląd na dłużej. Przedstawiamy praktyczne porady, które sprawdzą się w czyszczeniu strojów piłkarskich. 

Komplety sportowe z nadrukiem – czy wymagają specjalnego prania?

Obecne techniki, którymi wykonuje się nadruki na koszulkach, są bardzo trwałe i jakościowe. To jak długo zdobienie utrzymuje się na odzieży zależy również od czynnika, na który wpływ mamy bezpośrednio przy zakupie, czyli wyboru metody znakowania. Jednymi z najtrwalszych jest sublimacja oraz haft komputerowy, który jednak w przypadku koszulek sportowych nie jest często wykorzystywany. Równie trwały jest również sitodruk, druk DTG oraz folia flex/flock. Jednak jak wszystko, nadruki z biegiem czasu ulegają stopniowemu zniszczeniu. Mimo to możemy wyróżnić kilka rozwiązań, które pomogą zachować ich trwałość na dłużej. 

Na początku sprawdź materiał

Materiały spierają się równie mocno jak same nadruki. Warto więc zapoznać się ze składem danej części odzieży. Różne tkaniny powinny być pielęgnowane w odmienny sposób np. optymalna temperatura prania bawełny, tak aby nie wyblakła to ok.40 stopni, co nie ma aż takiego znaczenia dla materiałów poliestrowych, które spokojnie możemy prać w temperaturze 60 stopni. 

Zadbaj o nadruk podczas prania

Każda z metod, którą nadruk jest wykonywany, ma delikatnie inną specyfikację co do temperatury prania. Przyjmuje się jednak, że dla bezpieczeństwa i dłuższej trwałości nadruku warto prać takie koszulki w 40 stopniach. Niektóre pralki posiadają tryb dedykowany dla odzieży sportowej, jeśli nasza pralka go nie posiada warto wybrać “pranie ręczne’. Nie bez znaczenia są również produkty piorące. Stawiajmy na delikatne środki, które nie odbarwią zarówno materiału, jak i samego nadruku. 

Uwaga! Pamiętajmy, by przewrócić koszulkę z nadrukiem na lewą stronę. Uchroni ją to od nadmiernego ocierania się o inne ubrania i zwiększy jej żywotność. 

Co jeszcze pomoże nam zachować świeży wygląd koszulki piłkarskiej na dłużej?

Większość metod znakowania odzieży jest wysoce odporna na zniszczenia mechaniczne, a także na promieniowanie słoneczne. Mimo to warto nie wystawiać wypranej koszulki bezpośrednio na słońce, by zmniejszyć szansę na wyblaknięcie kolorów. Jeśli koniecznie chcemy wysuszyć pranie na zewnątrz, również warto odwrócić odzież z nadrukiem na lewą stronę. Warto dodać, że odzież z nadrukiem zachowa trwałość na dłużej, jeśli wyschnie naturalnie. Nie zalecamy suszenia na grzejniku czy w suszarkach. 

Wspominaliśmy o temperaturze prania, o suszeniu, natomiast kolejnym krokiem będzie prasowanie. Tutaj nic się nie zmienia. Stroje piłkarskie z nadrukiem prasujemy na lewej stronie. Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć nadruk, co zdecydowanie zalecamy, warto podłożyć w jego miejsce dodatkowo cienki materiał i prasować przez niego. Można również użyć parownicy, która jest nieznacznie delikatniejszym narzędziem. 

Pamiętajmy również, by takie koszulki przechowywać starannie złożone, ponieważ skotłowana odzież będzie się nadmiernie miąć, a tym samym nadruk może zacząć się kruszyć. 

Jeśli na koszulce pojawią się plamy warto w pierwszej kolejności spróbować usunąć je domowymi sposobami. Często wystarczy wyczyścić je za pomocą kilku kropel płynu do mycia naczyń rozcieńczonego w wodzie. Dopiero jeśli najprostsze metody nie zdadzą egzaminu sięgajmy po mocne detergenty. 

Redakcja FairWeb