Nadwozie samochodu: rodzaje

Jednym z nieodłącznych elementów każdego samochodu jest nadwozie. To, jakie nadwozie powinniśmy wybrać, zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Na szczęście wiele producentów aut ma w swojej ofercie ten sam model w różnych wersjach nadwozia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie typów nadwozia, zapoznaj się z tym artykułem.

Hatchback, auto z kompaktowym nadwoziem

Samochody z nadwoziem typu hatchback zazwyczaj nie są zbyt duże, nie posiadają też wystającego bagażnika. Mimo to, posiadają osobne drzwi do tylnego rzędu siedzeń. Zazwyczaj fotele z tyłu są składane. Mamy więc do wyboru: miejsce na większą ilość pasażerów lub większa przestrzeń bagażowa. Samochody z nadwoziem typu hatchback są bardzo polecane na pierwsze auta dla nowych kierowców.

Sedan, czyli klasa i uniwersalność

Nadwozie samochodu typu sedan charakteryzuje się podobnym układem drzwi, co hatchback. Sedany są jednak dłuższe i posiadają wystający bagażnik. Nie jest on jednak zbyt duży i całość wygląda estetycznie. Auta tego typu są uniwersalnym kompromisem między ilością przestrzeni a dobrym wyglądem i łatwością prowadzenia samochodu.

Coupe dla pasjonatów

Samochody typu coupe są co najmniej równie przestronne jak sedany, czasami mają nawet jeszcze bardziej wydłużoną przednią część kokpitu. Mimo to, są autami dwudrzwiowymi. Samochody tego typu to zazwyczaj sportowe modele, które dają mnóstwo frajdy z jazdy.

Rodzinne kombi

Kombi to dwubryłowy rodzaj nadwozia. Jest podobne do sedana, jednak tył auta jest bardziej wydłużony i wyższy. Wszystko po to, aby pojemność bagażnika była jak największa. Kombi jest więc dobrym wyborem dla rodzin.

Kabriolet – świetny wybór, ale niekoniecznie w naszym klimacie

Kabriolet to kolejny typ nadwozia, który świetnie wygląda i daje sporo frajdy, ale niekoniecznie jest praktyczny. Kabriolety to samochody, które nie posiadają dachu, lub jest on składany. Biorąc jednak pod uwagę klimat w naszym kraju, mało kto zdecyduje się na zakup kabrioleta jako jedyny i podstawowy samochód.

Minivan – komfort i przestrzeń

Zdaniem wielu osób, to jeszcze lepszy wybór dla rodziny niż kombi. Choć niektóre minivany są nawet trochę krótsze od kombi, to jest w nich jeszcze więcej przestrzeni. Jak to możliwe? Minivany składają się z jednej bryły, są wyższe od sedanów, hatchbacków i kombi, mają skrócony przód. W środku jest więc dużo miejsca,a w bagażniku nie brakuje miejsca. Większe modele minivanów swoim wyglądem przypominają małego busa.

SUV – w teren czy na miasto?

SUV to typ nadwozia, który łączy w sobie najlepsze cechy samochodu terenowego z profitami płynącymi z posiadania osobówki. Wygoda jazdy jest większa niż w przypadku mniejszych, osobowych aut miejskich, można także wyjechać SUVem w teren. Niektórzy jednak uważają, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego i nie przepadają za SUVami. Każdy więc musi sobie samodzielnie wyrobić o nich zdanie.

Limuzyna na specjalne okazje

Limuzyna to bardzo długie, wręcz luksusowe auto na specjalne okazje. Nie jest zbyt praktyczne, jednak pojechanie takim samochodem np. na ślub jest w modzie.

Redakcja FairWeb