Polisa na życie – czy warto wybrać jakikolwiek wariant?

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy i zabezpieczenie swojej przyszłości, musisz dowiedzieć się, czym właściwie jest polisa na życie oraz jak wybrać najlepszy produkt. Okazuje się, że w tym przypadku szczególnie warto poświęcić odrobinę czasu na poznanie pełnej oferty, co pomoże w podjęciu najlepszej decyzji. Na co w pierwszej kolejności zwracać uwagę? Podpowiadamy!


Polisa na życie – nie decyduj się na nią zbyt szybko!

Często popełnianym błędem, jeżeli chodzi o wybór polisy jest zbyt szybkie podjęcie decyzji i podpisanie umowy. Może być to związane z presją ze strony otoczenia czy po prostu niewielką wiedzą z zakresu ubezpieczeń. Oczywiście im wcześniej zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia, tym lepiej, ale warto dać sobie jednak kilka dodatkowych dni na przemyślenie decyzji. 

Nie jest również zalecane wybieranie pierwszej, lepszej oferty, jaka zostanie nam zaproponowana. Niekoniecznie powinniśmy też wybierać taki wariant, jaki ma już bliska osoba czy ktoś znajomych, poza sytuacjami, gdy mamy wręcz pewność, że nasze oczekiwania są mocno zbliżone. 

Najlepszym sposobem jest oczywiście porównanie dostępnych wariantów zanim podpiszemy umowę. A co jeżeli dostępna jest oferta, która lepiej do nas pasuje, a my nawet o niej nie usłyszymy?

Polisa na życie – poznaj swoje oczekiwania

Podstawą będzie określenie, jakie są nasze najważniejsze oczekiwania w tym zakresie. Czy jest jakiś szczególny zapis w umowie, na którym bardzo nam zależy? Czego w szczególności się obawiamy? Każdy jest inny, a to oznacza, że różne są też nasze potrzeby. Odmienne ubezpieczenie wybierze ktoś, kto kocha sport i adrenalinę, a inne wybierze osoba skupiająca się przede wszystkim na zapewnieniu dobrego bytu rodzinie. 

Jeśli masz problem z podjęciem decyzji, to koniecznie zapytaj bliskich, czy znajomych, jak prezentuje się ich ubezpieczenie na życie oraz co obejmuje. Spisz pozyskane informacje. Możliwe, że coś zostało pominięte podczas tworzenia przez Ciebie listy oczekiwań. 

Polisa na życie – produkt skrojony wedle Twoich potrzeb

Dobrze dobrana polisa na życie wyróżnia się kilkoma szczególnymi cechami. Jedną z nich jest wysokość składki dopasowana do budżetu domowego. Regularne opłacanie zobowiązania pieniężnego sprawia, że możemy mieć związane z tym obawy. Czy składka nie będzie zbyt wysoka? Czy muszę przeznaczać na nią wszystkie oszczędności? Jak najlepiej zaplanować rodzinny budżet? 

Zapewne zadajesz sobie podobne pytania i szukasz na nie odpowiedzi. Tymczasem opłacana składka nie powinna wpływać negatywnie na codzienny standard życia. Co więcej, wciąż powinniśmy mieć możliwość odkładania pieniędzy na inne cele czy po prostu gromadzenia oszczędności na czarną godzinę. Pamiętajmy, że niekoniecznie musimy decydować się na ubezpieczenie indywidualne. W niektórych przypadkach równie korzystne okazuje się ubezpieczenie grupowe, często proponowane nam na przykład w miejscu zatrudnienia czy nauki. 

Redakcja FairWeb