Jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać kredyt konsolidacyjny?
Data publikacji 9 grudnia, 2019Dla osób nieradzących sobie ze spłatą zobowiązań dobrym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny. Pozwala on zamienić dotychczasowe raty w jedną i zmniejszyć miesięczne obciążenia związane z obsługą zadłużenia. Z usługi można skorzystać w wielu bankach i instytucjach pożyczkowych, jednak wymaga to spełnienia określonych warunków. Poniżej wyjaśniamy, o jakie wymagania chodzi.
Na czym polega kredyt konsolidacyjny?
Zanim przejdziemy do warunków otrzymania kredytu konsolidacyjnego, przypomnijmy, na czym on polega i dla kogo jest przeznaczony
Najprościej tłumacząc, jest to kredyt celowy przeznaczony na spłatę innych zobowiązań takich jak np. pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, karty kredytowe, debet w koncie czy zakupy ratalne. Dzięki konsolidacji dotychczasowe obciążenia związane z ich obsługą można zamienić na jedną ratę o znacznie niższej wartości.
Usługa jest więc skierowana do osób, dla których obsługa zadłużenia stała się zbyt trudna, ponieważ pochłania za dużą część dochodów lub wręcz brakuje na nią pieniędzy. Często traktowana jest jak ostatnia deska ratunku, ponieważ pozwala uniknąć kłopotów wynikających z zaprzestania spłaty zobowiązań, czyli m.in. windykacji, wpisania do rejestru dłużników i obniżenia scoringu w BIK.
Konsolidacja kredytu – z jakich produktów można skorzystać?
Rozwiązania pozwalające na konsolidację zobowiązań kredytowych oferują dzisiaj przede wszystkim banki. W swojej ofercie mają dwa rodzaje produktów:
· kredyty konsolidacyjne gotówkowe – dostępne są w kwocie do 200-300 tysięcy złotych i okresem spłaty do 10 lat.
· kredyty konsolidacyjne hipoteczne – umożliwiają pożyczenie kwoty do 1 miliona złotych i rozłożenia spłaty na znacznie dłuższy okres np. 30 lat.
Powyższe kredyty mają charakter celowy, co oznacza, że pożyczone środki są przeznaczane wyłącznie na spłatę wskazanych przez kredytobiorcę zobowiązań (czasami można otrzymać dodatkową kwotę na dowolny cel). Poszczególne instytucje określają rodzaje produktów, które można u nich skonsolidować – wiele banków niestety nie uwzględnia pożyczek pozabankowych takich jak chwilówki, które znajdziesz na Totalmoney .
Alternatywą dla standardowych kredytów konsolidacyjnych są pożyczki gotówkowe, które można przeznaczyć także na uregulowanie zadłużenia.
Warunki otrzymania kredytu konsolidacyjnego
Chcąc zamienić swoje wszystkie pożyczki i kredyty w jeden o mniejszej racie, należy złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny w wybranej instytucji oraz spełnić określone wymagania.
Najważniejszym warunkiem uzyskania finansowania jest posiadanie zdolności kredytowej, która w tym przypadku rozumiana jest jako zdolność do spłaty rat o określonej wysokości z tytułu kredytu konsolidacyjnego zaciągniętego na dany okres.
Podczas analizy nie są brane pod uwagę konsolidowane pożyczki, lecz wyłącznie dochody oraz pozostałe stałe obciążenia finansowe wnioskodawcy. Banki zazwyczaj wymagają więc dostarczenia zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu. Jeśli kredyt ma być zaciągnięty na wysoką kwotę i na długi okres, warunkiem jego otrzymania może być posiadanie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Pomimo że konsolidacja jest usługą przeznaczoną dla osób zadłużonych, bardzo ważnym warunkiem skorzystania z niej jest dobra historia kredytowa. Bank sprawdzi ją w BIK i weźmie pod uwagę przede wszystkim terminowość spłaty zaciągniętych zobowiązań. Jeśli występują znaczące opóźnienia, wniosek o konsolidację może być odrzucony. Na niekorzyść wnioskodawcy działają przede wszystkim postępowania windykacyjne i komornicze, jak również przeterminowane zadłużenie wpisane do rejestrów BIG.
Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej – jakie są możliwości?
Konsolidacja kredytu z założenia interesuje osoby, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Powodem problemów jest zazwyczaj zaciągnięcie zbyt wielu pożyczek lub obniżenie dochodów uniemożliwiających bieżące regulowanie należności wobec instytucji finansowych. Kredyt konsolidacyjny ma pomóc w uporaniu się z zadłużeniem, jednak jest to również zobowiązanie, które trzeba będzie spłacić. Trudno się więc dziwić, że podstawowym warunkiem jego uzyskania jest zdolność kredytowa, a także wiarygodność płatnicza związana z rzetelnością w spłacie zobowiązań.
Czy na finansowanie spłaty zobowiązań mogą więc liczyć osoby posiadające postępowania komornicze, negatywną historię kredytową w BIK bądź niskie dochody? Okazuje się, że tak, a poniżej przedstawiamy przykładowe rozwiązania będące alternatywą dla standardowego kredytu konsolidacyjnego.
Kredyt konsolidacyjny z zabezpieczeniem na nieruchomości
Osoby o trudnej sytuacji finansowej łatwiej go otrzymają na rynku pozabankowym niż w banku. Znaleźć można oferty pomagające spłacić nawet bardzo duże zaległości, także te objęte postępowaniem komorniczym. Należy jednak pamiętać, że takie produkty są udzielane na bardzo wysoki procent, a więc ich spłata może okazać się zbyt dużym wyzwaniem i grozić utratą nieruchomości będącej zabezpieczeniem.
Pożyczki od instytucji pozabankowych
Instytucje działające na rynku pozabankowym stosują dość liberalne zasady oceny zdolności kredytowej. Osoby mające złą historię kredytową bądź uzyskujące dochody ze źródeł nieakceptowanych przez banki mogą ubiegać się w nich o pożyczki bez zaświadczeń o zarobkach lub bez BIK. Są to najczęściej ratalne pożyczki gotówkowe na dowolny cel, które można przeznaczyć również na spłatę zobowiązań np. chwilówek.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy stać Cię na pozyskanie finansowania z banku, skorzystaj z kalkulatora kredytu konsolidacyjnego. Po wpisaniu do niego odpowiednich danych otrzymasz symulację wysokości rat po konsolidacji spłacanych obecnie zobowiązań. Będą one przedstawiona na przykładach konkretnych banków, które aktualnie proponują najlepsze warunki kredytowania.