Funkcjonalne i komfortowe śpiwory biwakowe i na wyjazdy w plener

Ogromny postęp cywilizacyjny i techniczny wymusza na ludziach konieczność podporządkowania się jego regułom i zasadom, co sprawia, że mieszkańcy współczesnego świata coraz częściej uciekają do natury i jej bliskiego kontaktu. Olbrzymie tempo życia i stres towarzyszący wykonywaniu pracy zawodowej, a także ten związany z nadmierną ilością obowiązków domowych, przytłacza ludzi i zniechęca do podejmowania nowych wyzwań. Dlatego, by zachować równowagę wewnętrzną i opanować stres i nerwy, osoby przemęczone i przytłoczone trudną i monotonną codziennością decydują się choćby na chwilową ucieczkę od cywilizacji.

Biwak na łonie natury

Każdy człowiek zmęczony natłokiem obowiązków i nadmiernym hałasem życia ulicznego, potrzebuje chwil wyciszenia i wytchnienia,które pomogą mu odzyskać sprawność duchową i cielesną. Pobyt na świeżym powietrzu, w pięknym i urokliwym miejscu doskonale relaksuje i odpręża nawet najbardziej zmęczonego cywilizacją człowieka. Jednak podjęcie się wyzwaniu, jakim jest zorganizowanie biwaku to zawsze niełatwe zadanie bowiem należy zaopatrzyć się w wiele niezbędnych przedmiotów i akcesoriów do prawidłowego przebiegu takiej uczty w plenerze.

Wybór odpowiedniego rodzaju śpiwora staje się najpilniejsza potrzebą, bez której żaden biwak nie może zostać zorganizowany. W zależności od miejsca i pory roku, producenci oferują różnorodne śpiwory, pełniące rozmaite funkcje i dostosowane do różnych potrzeb użytkowników. Dla tych, którzy pragną podziwić przepiękne widoki górskie, śpiwory powinny być przede wszystkim ciepłe i bardzo komfortowe. Temperatura powietrza w nocy ulega gwałtownemu spadkowi, dlatego wybierając właściwy śpiwór warto uwzględniać trudne warunki pogodowe, jakie mogą panować wysoko w górach. Jeśli biwak będzie zorganizowany w porze letniej, nie warto zabierać bardzo ciepłego śpiwora puchowego, bo podczas wyższych temperatur, jakie panują w słoneczny i ciepły dzień, taki śpiwór może ulec zawilgoceniu. Lekkie śpiwory syntetyczne są tutaj znacznie lepszym rozwiązaniem bowiem będą nie tylko odporne na wilgotne powietrze i deszcze, ale też przyjemnie ciepłe dla ciała. W sezonie późnojesiennym i zimowym niezastąpione będą jednak śpiwory puchowe, które, jak żadne inne dają wyjątkowe ciepło.

Rozmiar i kształt otulacza na biwak

To, pod jakim okryciem spędza się noce biwakowe, odgrywa kluczową rolę dla zdrowia i prawidłowego snu. Wielkość śpiwora oraz jego kształt, zapewniają komfortowy sen i wypoczynek. Na wyjazdy w góry, idealnie sprawdzą się śpiwory mumie, dopasowane do budowy ciała i zwężające się ku dołowi. Taki kształt zapewnia optymalne ciepło i utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Jeżeli wyjazd planowany jest nad jezioro czy morze, w okresie wiosennoletnim, z powodzeniem można używać śpiworów kopertowych, których niewątpliwą zaletą jest wygoda i duża przestrzeń spania. Takie śpiwory dają swobodę i nieskrepowanie ruchów podczas wypoczynku nocnego, jednak zajmują znacznie więcej miejsca aniżeli śpiwór mumia.

Zorganizowanie wypadu za miasto to zawsze wielkie wyzwanie dla jego uczestników. Biwak i obcowanie z naturą, niosą same korzyści, od relaksu i odprężenia po wyciszenie i ukojenie starganych nerwów. Jednak taka wyprawa niesie obowiązek przygotowania odpowiednich sprzętów i akcesoriów, spośród których śpiwór zajmuje pierwsze i najważniejsze miejsce.

Redakcja FairWeb