Tarnowskie Góry: co warto zobaczyć?

Tarnowskie Góry to jedno z najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Górny Śląsk. Kto w czasie historycznej wycieczki po tej części kraju odwiedzi miasto gwarków, ten z pewnością żałować nie będzie.

Co warto zobaczyć w Tarnowskich Górach?

Tarnowskie Góry to atrakcyjny cel wycieczki dla wszystkich tych turystów, których fascynują zabytki techniki. Nie brak tu pamiątek po dawnych gwarkach oraz śladów po prowadzonej tu do początków XX wieku górniczej działalności. Dawne płuczki, widoczne w okolicy miasta, drewniana Dzwonnica Gwarków oraz słynna Sztolnia Czarnego Pstrąga – oto atrakcje, którym z pewnością warto poświęcić swój czas. Dumą Tarnowskich Gór stała się w ostatnim czasie zabytkowa kopalnia srebra, wpisana na listę UNESCO. Tutejsza trasa turystyczna to nie lada gratka, a pokonanie jej w towarzystwie miejscowego przewodnika staje się jedyną w swoim rodzaju lekcją historii. To jeden z najważniejszych zabytków na terenie Górnego Śląska, któremu z pewnością warto poświęcić więcej uwagi.

A co z miejskimi zabytkami?

I tu na nudę nie można narzekać. Tarnowskie Góry mogą się pochwalić piękną zabudową, a wspaniałych kamienic i zabytkowych świątyń jest tu sporo. W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się kościół św. Piotra i św. Pawła, pochodzący z XVI stulecia, wielkim zainteresowaniem cieszy się też kościół ewangelicki, wznoszący się tuż przy tarnogórskim rynku. Zachwycają też miejskie kamienice, do dziś mogące się pochwalić historycznymi elewacjami oraz sporymi podcieniami. Do tych najsłynniejszych zalicza się dom Sedlaczka, znany zarówno jako winiarnia, jak i jako siedziba muzeum, skupionego na Tarnowskich Górach i dziejach miasta. To miejsce, które warto odwiedzić, a zgromadzone w wiekowych murach eksponaty mogą na każdym turyście zrobić ogromne wrażenie.

murzasichle.pl

Redakcja FairWeb