Jak płacić mniej za ubezpieczenie samochodu

Zakup własnego samochodu nie jest już obecnie tak wymagającym przedsięwzięciem jak w minionym systemie. Własne cztery kółka można nabyć dużo łatwiej niż w minionym systemie gospodarczym. Wystarczy dysponować stabilnym dochodem, który pozwoli na spłatę comiesięcznej raty. W takim wypadku wymarzonym nowym autem możemy wyjechać z salonu praktycznie w ciągu jednego dnia. Jednak każdy posiadacz samochodu zdaje sobie sprawę, że maszyna ta oprócz tego, że jest powodem do domu, to także jest nieustannym generatorem kosztów. Jednym z takich kosztów jest obowiązkowe ubezpieczenie oc. Często doskwiera ono świeżo upieczonym kierowcom. Suma składki może być na początku naszej przygody z kierowaniem samochodem bardzo wysoka. Niestety trzeba przez ten okres przejść, ale stosunkowo łatwo można sobie w późniejszym terminie ulżyć.

W jaki sposób?

Jak już wspomniano, dzisiejsze czasy mają niewątpliwą przewagę nad okresem minionego systemu gospodarczego. Oprócz łatwości w zakupie samochodu jest jeszcze jedno udogodnienie. Jest nim konkurencja na rynku ubezpieczycieli samochodów. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że istnieje wiele podmiotów, o których nawet nie słyszeliśmy. Podmioty te muszą mieć oczywiście stosowne zezwolenia, aby ich działalność na rynku ubezpieczeniowym była bezpieczna. Konkurencja sprawia, że często inne towarzystwa oferują nam dużo niższą składkę. Dlatego, jeżeli doskwiera nam wysokość składki, a okres ważności ubezpieczenia dobiega końca to należy przemyśleć, czy zmiana ubezpieczyciela oc nie będzie dobrym rozwiązaniem. Oczywiście powinniśmy zajrzeć do stosownych regulaminów i przepisów, aby skutecznie wypowiedzieć umowę z naszym obecnym ubezpieczycielem. W innym przypadku może okazać się, że sprawa zrobi się dość zawikłana, a my będziemy musieli ją odkręcać. Dlatego dochowanie terminów i procedur jest niezmiernie istotne. Trzeba również tu dodać, że mamy możliwość zmiany ubezpieczyciela w przypadku, gdy kupujemy używany samochód na rynku wtórnym z ważną polisą oc. 

Jak wybrać najlepszego ubezpieczyciela?

To jest pytanie, które spędza sen z powiek wielu kierowcom. Nikt nie chce przepłacać, a jednocześnie każdy chce, aby jakość dostarczanych usług była jak największa. Z pomocą przychodzi internet. Obecnie funkcjonuje co najmniej kilka porównywarek ubezpieczeń samochodowych. Co to takiego ta porównywarka? Jest to specjalny skrypt, dzięki któremu po wpisaniu naszych danych i danych ubezpieczanego samochodu otrzymamy w ciągu kilku chwil porównanie wszystkich najlepszych ofert ubezpieczeń dostępnych na rynku. Procedura wpisywania wszystkich danych jest niestety czasochłonna, ale na pocieszenie warto dodać, że jest ona wykonywana tylko raz. Gdybyśmy chcieli porównać oferty osobno na każdej stronie wówczas na wpisywanie danych trzeba by było przeznaczyć znacznie więcej czasu. Innym miejscem, w którym możemy dowiedzieć się gdzie płacić mniej za ubezpieczenie oc są punkty naziemne agencji ubezpieczeniowych. Mają one podobną funkcję, co internetowa porównywarka, jednak jest to znacznie lepsze rozwiązanie dla kierowców, którzy nie ufają internetowi.

Redakcja FairWeb