Czy zmieniać olej w skrzyni biegów?

Regularna zmiana oleju silnikowego to już nawyk kierowców. Przyzwyczailiśmy się do tego i zwykle przynajmniej raz w roku olej wymieniamy. Nie każdy pamięta jednak, że olej znajduje się nie tylko w silniku, ale też w skrzyni biegów.

Czy on też wymaga wymiany?

Zazwyczaj producenci nie przewidują zmian oleju w skrzyni biegów. Wynika to z faktu, że taki olej ma dużo bardziej komfortowe warunki pracy, zużywa się więc nieporównywalnie mniej od oleju silnikowego. Nie znaczy to jednak, że nie zużywa się wcale. Nie zalecając zmian oleju w skrzyni biegów producenci biorą pod uwagę często krótszy czas życia pojazdu, niż ma to miejsce w rzeczywistości. A olej w skrzyni biegów, jak każdy olej z czasem traci swoje właściwości. Szkodzą mu też opiłki metalu, które mogą pojawić się w momentach, gdy nie udaje się wrzucić biegu i pojawia się charakterystyczny zgrzyt.
Powyższe uwagi odnosiły się głównie do manualnej skrzyni biegów.

Warto pamiętać

Przekładnie automatycznie wymagają już dużo większej troski i zmiana oleju w takiej skrzyni biegów jest już czymś najzupełniej normalnym i o tym powinniśmy pamiętać.
Warto czasami wymienić olej w skrzyni biegów, zwłaszcza, jeśli posiadamy samochód ze skrzynią automatyczną. Koszt nie jest wysoki, zwłaszcza jeśli porównamy go z ewentualnymi wydatkami na naprawę skrzyni biegów.

autakolekcja.pl

Redakcja FairWeb