Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego – o czym pamiętać?

Każdy właściciel samochodu powinien zaopatrzyć swój pojazd w odpowiednie wyposażenie, które będzie zapewniać bezpieczeństwo zarówno kierującego, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu. Co trzeba mieć w samochodzie obowiązkowo, a co warto mieć choć nie jest przewidziane w polskim prawie?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Dodatkowe wyposażenie samochodu, które powinien nabyć kierowca we własnym zakresie nie obejmuje zbyt wielu rzeczy. Należy jednak wymienić podstawowe części konstrukcyjne samochodu takie jak chociażby światła, lusterka boczne czy lusterko wsteczne. Oprócz tego trzeba zaopatrzyć pojazd w prawidłowo zamontowaną, czytelną tablicę rejestracyjną, gaśnicę umieszczoną w łatwo dostępnym miejscu oraz trójkąt odblaskowy, który będzie można ustawić na drodze w przypadku awarii pojazdu czy wypadku. W zasadzie to by było na tyle. Przepisy polskiego prawa nie przewidują innych przedmiotów, które trzeba wozić w samochodzie, nie mniej jednak niektóre warto mieć pod ręką dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa.

Nieobowiązkowe wyposażenie samochodu, które warto mieć

Choć teoretycznie samochodu należy wyposażyć wyłącznie w gaśnice i trójkąt ostrzegawczy, warto zaopatrzyć się w dodatkowe elementy zabezpieczające, które mogą okazać się przydatne w sytuacji usterki czy wypadku na trasie. Co warto mieć w samochodzie? Na pewno przyda się dobrze wyposażona apteczka, kamizelka odblaskowa, zapas żarówek i bezpieczników, koło zapasowe, zestaw narzędzi, które umożliwią przeprowadzenie drobnej naprawy. Warto mieć takie rzeczy, szczególnie jak wybieramy się w dłuższą podróż. Trudno jest przewidzieć co stanie się na drodze, nawet jak sami nie będziemy uczestnikami wypadku, to może będziemy świadkami zdarzenia. W tym wypadku apteczka na pewno się przyda, dzięki temu będziemy mogli udzielić pomocy na przykład poprzez zatamowanie krwawienia. 

Przegląd techniczny

Trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie samochodu dla własnego bezpieczeństwa, ale również po to, aby uniknąć mandatu. Oddają samochód do przeglądu technicznego zostanie zweryfikowane to, czy mamy niezbędne wyposażenie, jeżeli go nie posiadamy zostanie nam wydana negatywna decyzja w sprawie stanu technicznego pojazdu i będziemy musieli wrócić do stacji kontroli pojazdów po raz drugi. 

Podróże zagraniczne

Pamiętajmy, że w każdy kraju mogą obowiązywać inne przepisy ruchu drogowego. To, dlatego jeżeli wyjeżdżamy za granicę samochodem, warto wcześniej sprawdzić, jakie wyposażenie pojazdu jest niezbędne w danym państwie. Choć w Polsce nie trzeba posiadać apteczki to w bardzo wielu krajach europejskich jest taki wymóg, trzeba mieć to na uwadze. Przed każdym wyjazdem za granicznym, warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami w danym kraju, aby później nie było problemów. Lepiej zabezpieczyć się na wszelki wypadek, niż później płacić wysoki mandat, który niekiedy może zrujnować nam humor. Co trzeba mieć w samochodzie? Trójkąt i gaśnica wystarczy, aczkolwiek warto pomyśleć również o dodatkowych elementach, w końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Redakcja FairWeb