Plusy i minusy zdrowotne tatuaży

Obecnie tatuaże cieszą się ogromną popularnością szczególnie wśród młodych, którzy poprzez malunek na ciele chcą się wyrazić i wyróżnić na tle społeczeństwa. Zmieniło się postrzeganie tego typu ozdób na ciele, które jeszcze parę lat temu były kojarzone wyłącznie z ludźmi z marginesu społecznego, przestępcami czy członkami gangów. Współczesne grafiki, które są wykonywane w profesjonalnym salonie tatuażu z dbałością o najmniejsze detale, mogą wzbudzać zainteresowanie lub nawet zachwyt wśród społeczeństwa. Sprawiają, że ich posiadacze z pewnością nie przejdą niezauważeni ulicą i zwrócą uwagę ludzi wokół siebie. Warto jednak pamiętać, że jest to ozdoba na długie lata i dlatego decyzję o jego wykonaniu należy intensywnie przemyśleć, aby po czasie jej nie żałować. Z tego powodu niezbędne jest poznanie wad i zalet zdrowotnych, jakie niesie za sobą tatuaż.

Plusy zdrowotne wykonania tatuażu

Niestety nie można znaleźć praktycznie żadnych korzyści dla zdrowia fizycznego wynikających z wykonania ozdoby w salonie tatuażu. Jednak może on pomóc w podniesieniu własnej samooceny i tym samym ma wpływ na równowagę psychiczną. Malunek, który jest dobrany do indywidualnych zainteresowań, pasji czy wydarzeń z życia, z pewnością podniesie pewność siebie jego posiadacza. Profesjonalne studio tatuażu pomoże także osobom, które posiadają szpecące blizny na ciele odbierające im poczucie własnej wartości. Wykfalifikowany specjalista bez problemu zasłoni je piękną ozdobą, która pozwoli zapomnieć o często traumatycznym wydarzeniu, które zostawiło na skórze nieestetyczny ślad. Bywa również, że tego rodzaju malunki wykonane w odpowiednim miejscu są traktowane przez niektórych jako talizmany, które zapewniają im szczęście i ochronę.

Zagrożenia wynikające z obecności tatuażu na skórze

Ze względu na liczne zagrożenia, które mogą wpłynąć na zdrowie jego posiadacza, należy uważnie wybierać salon tatuażu. Powinien on spełniać normy sanitarne oraz cieszyć się dobrą renomą, po to by ograniczyć od minimum ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Najpoważniejszym niebezpieczeństwem czyhającym na osoby wykonujące sobie rysunki tuszem jest możliwość zakażenia wątroby wirusem typu A, B lub C. Z tego powodu przed wykonaniem tatuażu zalecane jest zaszczepienie się przeciwko żółtaczce, które jednak nie daje pewności, że nie dojdzie do zakażenia, a jedynie zminimalizuje ryzyko. Dla organizmu wstrzykiwany tusz należy do substancji toksycznych i dlatego próbuje ją zwalczyć, co prowadzi do osłabienia odporności. Długotrwałe gojenie się powstałych ran może być objawem odrzucenia barwnika i próby jego usunięcia. Chociaż reakcje alergiczne nie należą do powszechnych zjawisk, to ich wystąpienie może być groźna dla zdrowia a nawet życia takiej osoby. Barwniki, które pochodzą z niepewnego źródła mogą zawierać szkodliwe lub nawet rakotwórcze składniki i być powodem wystąpienia poważnych chorób.

Niestety jeśli chodzi o zdrowie to tatuaże niosą za sobą szereg zagrożeń, które można jednak znacząco ograniczyć poprzez wybór profesjonalnego salonu tatuażu, które zatrudnia wykfalifikowanych fachowców. Warto także poprosić o informację dotyczącą składu chemicznego tuszu, który będzie wstrzykiwany, by mieć pewność, ze nie zawiera substancji kancerogennych.

Redakcja FairWeb