Ponownie na studia dla legitymacji studenckiej i hologramów
Data publikacji 18 marca, 2020Osiemdziesiąt złotych – tyle wynosi opłata, jaką trzeba ponieść podczas rekrutacji na studia. Wśród setek osób ubiegających się o miejsce na uczelni nie brakuje tych, którzy więcej nie zamierzają się na niej pojawiać. Czy jest w tym jakikolwiek sens? Absolwenci coraz częściej zapisują się na studia tylko po to, żeby dostać nowa legitymację studencką oraz hologramy na legitymację studencką, co pozwala na korzystanie ze zniżek i ulg studenckich. Bo posiadanie ważnego hologramu i legitymacji studenckiej, otwiera drogę do długiej listy oszczędności. Nie chodzą na ćwiczenia i wykłady, ale pełną garścią czerpią z posiadania statusu studenta. Wystarczy, zapisać się w czasie rekrutacji na wybrany mało popularny kierunek a po otrzymaniu legitymacji z hologramem ELS , unikać zajęć i uczelni. Czy zapisywanie się na studia tylko by z dziekanatu otrzymać nowe hologramy i legitymacje studenckie i jest sprzeczne z prawem ? Czy uczelnie widza problem zapisywania się na studia tylko dla zniżek?
Nie trzeba chodzić na zajęcia, żeby być studentem
Na studia może zapisać się każdy, kto zdał egzamin maturalny. Pozytywne przejście przez proces rekrutacji i znalezienie się w gronie osób przyjętych na studia to spory sukces – także dla „plastikowych studentów”. Do grona studentów dostają się osoby z najlepszymi wynikami matur i to oni dostają hologram, legitymację studencką oraz indeks, ale wystarczy wybrać mniej popularny kierunek aby dostać się nawet nienajlepszym wynikiem matury. Kim są te osoby? Określa się w ten sposób wszystkich tych, którzy ubiegają się o miejsce na uczelni wyłącznie do czerpania korzyści ze statusu studenta. „Plastikowi studenci” nie chodzą na zajęcia, jednak z chęcią sięgają po zniżki i ulgi gwarantowane im dzięki posiadaniu ważnej naklejki na legitymacje studencką. Swój proceder powtarzają co roku, „inwestując” 80 złotych w opłatę rekrutacyjną i osiągając znacznie wyższe oszczędności z aktualnym hologramem studenckim na dokumencie wydanym przez dziekanat.
Jak długo „plastikowym studentom” udaje się utrzymać w gronie studentów? Najkrócej korzystają z przywilejów studenckich przez kilka miesięcy – do terminu ważności swojego hologramu na legitymacji. Każdy hologram studencki, posiada na swojej powierzchni nagrawerowaną datą. Termin ważności legitymacji studenckiej, określa się właśnie przez kolejne hologramy na legitymacje, przyklejane na jej powierzchni. Rekordzistom udaje się „przetrwać” w gronie żaków przez cały rok akademicki, a wtedy ulgi studenckie należą im się przez dwanaście miesięcy do czasu… kolejnej rekrutacji! Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie zniżki zachęcają „plastikowych studentów” do zapisywania się na studia.
Aktualny hologram i legitymacja studencka otwiera drogę do wielu oszczędności
Dwie najpopularniejsze zniżki opisane są na rewersie każdej legitymacji studenckiej tuż obok hologramów Els. To prawdopodobnie najbardziej popularne przywileje studenckie. Na odwrocie legitymacji studenckiej, tuz obok naklejonych hologramów studenckich , znajduje się adnotacja, Niniejsza adnotacja informuję zę każdy posiadacz ważnego hologramu i legitymacji studenckiej uprawniony jest , do korzystania z 50% ulgi na przejazdy środkami komunikacji miejskiej oraz do zakupu ulgowych biletów kolejowych do momentu ukończenia 26 roku życia. Tacy studenci, zyskują więc naprawdę sporo – miesięczny, pełnopłatny bilet autobusowo- tramwajowy w Gdańsku kosztuje 90 złotych. Z legitymacją studencką i ważnym hologramem Els, w kieszeni zostaje 45 złotych. A to nie jedyny obszar, w którym posiadanie aktualnych hologramów studenckich na legitymacji się opłaca. Osoby z aktywnym statusem studenta mniej wydają także na rozrywkę – ulgowe bilety kupić można w kinach, czy klubach. Oszczędności generują także odwiedziny w barach, pubach i pizzeriach oferujących zniżki dla żaków. Co więcej, student może też starać się o… miejsce w akademiku, płacąc za zakwaterowanie kilkaset złotych mniej, niż za pokój lub kawalerkę.
Czy uczelniom to przeszkadza?
Uczelnie w zdecydowanej większości nie widzą problemu w procederze zapisywania się na studia tylko aby otrzymać legitymacje studencką i nowy ważny hologram Els. Mają w tym interes, bo za każdego pozyskanego studenta, otrzymują dofinansowanie z budżetu Państwa.
Ważne jest aby hologramy – legitymacja studencka były aktualne, właśnie po to, co po niektórzy , ponawiają taki proceder co roku lub co semestr. Ważność legitymacji studenckiej przedłuża się dwa razy w roku studenckim – hologramy studenckie mają bowiem daty obowiązywania do 31 marca oraz 31 października.
Dopóki ministerstwo nie opracuje precyzyjnego planu walki ze zjawiskiem „plastikowych studentów”, ci nadal korzystać będą mogli ze zniżek i ulg, uzyskiwanych dzięki legitymacji z hologramami ELS. Na dziś „studentów widmo” nie da się odróżnić od żaków regularnie pojawiających się na wykładach i ćwiczeniach.