Jak pielęgnować kolorowy tatuaż typu rękaw? Co należy wiedzieć?

Moda na tatuowanie obecnie przeżywa swój renesans i coraz więcej osób odważnie tatuuje swoje ciało decydując się nie tylko na niewielkie tatuaże skrypty czy mikrotatuaże na palcach czy nadgarstkach, ale również te naprawdę imponujących rozmiarów. Wśród nich dużą popularnością cieszą się tatuaże rękawy. Jak należy dbać o taki tatuaż?

Tatuaż typu rękaw – co musisz wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz

Wykonanie pokaźnego tatuażu rękawa może odbywać się w etapach. Bardzo precyzyjne i różnorodne projekty wymagają od tatuażysty nie tylko ogromnego skupienia, ale również precyzji, musisz więc liczyć się z tym, że Twój tatuaż rękaw może powstawać na kilku sesjach. Zatem uzyskanie pożądanej wielkości i naniesienie wszystkich elementów może trwać rok, a nawet dłużej. Będzie to jednak co najmniej kilka tygodni, bo najmniejsza ilość sesji to 3, a rekordowo szczegółowe rękawy powstają nawet na 9 sesjach. Trzeba wziąć pod uwagę, że między każdą sesją, czyli wykonaniem kolejnego tatuażu musi minąć co najmniej tydzień, a czasem 2-3 tygodnie, kiedy pierwszy tatuaż się wygoi. Zatem 4 elementowy tatuaż może powstać w czasie od 6 do nawet 12 tygodni, w zależności od tego jak goi się Twoja skóra, bo jak wiadomo jest to kwestia indywidualna. W międzyczasie, a także wtedy gdy dzieło jest całkowicie skończone musisz dbać o swój tatuaż. Zatem zawczasu zaopatrz się w kosmetyki do pielęgnacji tatuażu.   

Pielęgnacja tatuażu etap pierwszy – tuż po wykonaniu

Zaraz po wykonaniu pierwszego elementu tatuażu rękawa i każdego kolejnego tatuaż jest jedną wielką raną. Musi być ona regularnie oczyszczana, a także nawilżana i chroniona przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Przy nieostrożnym postępowaniu może nawet wdać się zakażenie, zatem to nie są przelewki i do pielęgnacji trzeba się przyłożyć. Już teraz radzimy, byś kliknął do kosmetyków pielęgnacyjnych tatuażu, trzeba bowiem nawilżać dedykowanymi produktami, które są antybakteryjne. Sprawdzą się zarówno maści jak i kremy, które w swoim składzie zawierają składniki przyspieszające gojenie ran, a także odkażające i antybakteryjne, a jednocześnie nie posiadają żadnych substancji drażniących czy uczulających. Na samym początku maść na tatuaż, po jego przemyciu nakłada tatuażysta, a ranę zabezpiecza folią do tatuażu. Należy ją zdjąć po 2-4 godzinach i wtedy umyć tatuaż mydłem antybakteryjnym, najlepiej także dedykowanym do świeżo wykonanego tatuażu, a następnie wytrzeć ręcznikiem jednorazowym bezpyłowym. Kolejnym krokiem jest nałożenie cienkiej warstwy maści. Należy zapewnić na chwilę dostęp powietrza do tatuażu, a następnie nałożyć opatrunek czy też folię do tatuażu. Tę czynność w takiej kolejności należy powtarzać przynajmniej 4 razy dziennie do momentu wygojenia tatuażu. Pod żadnym pozorem nie można zdrapywać strupków, które pojawiają się w czasie gojenia. Kiedy skóra będzie zregenerowana, same odpadną.              

Czego musisz unikać po wykonaniu tatuażu? Przygotuj się chociażby na długą abstynencję  

Jest wiele kwestii, których musisz unikać po wykonaniu tatuażu, a w przypadku rękawa, którego wykonanie rozciągnięte jest w czasie musisz z nich zrezygnować na jeszcze dłużej. Mowa tu choćby o piciu alkoholu. Rozrzedza on krew i zaburza proces gojenia, poza tym może doprowadzić nawet do przemieszczenia się mikrocząsteczek tuszu, przez co twój tatuaż nie będzie wyglądał nienagannie. Z tego właśnie powodu tatuażyści nigdy nie wykonują tatuaży osobom pod wpływem alkoholu, zatem to co czasem widzi się w filmach jest raczej fikcją, bo szanujący się artysta sobie na to nie pozwoli. Nie możesz również korzystać z sauny, czy wystawiać się na słońce, nawet używając kremu z filtrem. Pamiętaj, że w okresie gojenia Twoja skóra jest raną, więc nie należy jej drażnić. Niewskazane są też ćwiczenia fizyczne, choćby na siłowni, czy takie, które powodują intensywne pocenie. Nie można korzystać z basenów z chlorowaną wodą.      

Jak powinieneś pielęgnować gotowy tatuaż typu rękaw?

Gdy już Twój tatuaż w końcu jest gotowy, to możesz z tych wszystkich restrykcji zrezygnować, jednak nie możesz zrezygnować z pielęgnacji tatuażu. Zatem zaopatrz się w kosmetyki do pielęgnacji tatuażu zawierające filtr SPF 50. Taka ochrona przed promieniowaniem UV jest niezbędna, by Twój tatuaż pozostał piękny i wyrazisty. Wiedz, że ochrona trwa dokładnie 1000 minut, zatem ponad 16 godzin, co pozwala Ci odpowiednio chronić tatuaż nawet wtedy, gdy pracujesz na zewnątrz przez wiele godzin. Faktor oznacza tyle, że krem chroni 50 razy dłużej niż czas bezpiecznej ekspozycji na słońce, która wynosi 20 minut.

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć. Teraz możesz już bezpiecznie udać się do studia tatuażu, o ile oczywiście wykonanie tatuażu rękawa jest dobrze przemyślane.  

Redakcja FairWeb