Jakie wybrać obrzeża trawnikowe?

Obrzeża ogrodowe to ważny element estetyczny i funkcjonalny, który pomaga nam kontrolować układ otoczenia naszego domu. Niewielkie elementy odgrywają ważną rolę, ponieważ dzielą ogród na strefy, dzięki czemu łatwiej jest wytyczyć rabaty, ścieżki czy odgrodzić trawnik. Obrzeża pozwalają również kontrolować wzrost roślin. Najczęściej obrzeża stosuje się na granicy rabat i trawników lub do oddzielenia trawnika od ścieżek, np. z kostki brukowej – tu sprawdzają się niskie obrzeża. Wyższe stosuje się do odgrodzenia bardziej rozległych rabat z wysokimi krzewami oraz do zamaskowania niektórych nieestetycznych elementów ogrodu lub budynku. Na rynku jest wiele rodzajów obrzeży trawnikowych do wyboru. Istnieje wiele rodzajów obrzeży trawnikowych dostępnych obecnie na rynku: plastikowe, metalowe, drewniane i kamienne (betonowe). Plastik jest bardzo trwały i łatwy w instalacji, ale może być drogi, jeśli masz duży obszar do pokrycia. Metal ma tendencję do rdzewienia w czasie, ale jeśli traktowane dobrze może trwać przez lata bez żadnych problemów w ogóle. Drewniane deski są często używane, ponieważ wyglądają atrakcyjnie i naturalnie, ale należy uważać, aby nie spoczywała na nich zbyt duża waga, ponieważ mogą się zatrzasnąć pod naciskiem! Obrzeża betonowe lub kamienne mają tendencję do wytrzymywania dłużej niż inne.

Obrzeża trawnikowe z drewna

Popularnym rozwiązaniem są drewniane obrzeża trawnikowe. Są to niedrogie obrzeża ogrodowe, które występują w postaci kołków lub pasków tzw. rollborderów, połączonych drutem w szeroki pas. Takie obrzeża sprawdzają się w wyznaczaniu granic między rabatami i trawnikami. Mają również znaczenie estetyczne, gdyż pozwalają kształtować różne formy geometryczne.

Obrzeża trawnikowe z plastiku

Plastikowe obrzeża to popularny wybór dla ogrodników, którzy chcą stworzyć wyraźną granicę między trawnikiem a resztą ogrodu. Nie jest ono tak trwałe jak obrzeża metalowe czy kamienne, ale jest znacznie bardziej przystępne cenowo i może być stosowane w miejscach, w których nie chcemy wydawać fortuny na ozdobne rozwiązanie.

Obrzeża trawnikowe z granitu

Granit to kamień naturalny, który można wykorzystać na obrzeża ogrodowe. Występuje on w formie palisad lub kostek. Granit występuje w wielu różnych kolorach i kształtach, dzięki czemu można go wkomponować w projekt ogrodu, nie zaburzając jego harmonii. Granit jest bardzo trwały i będzie służył przez długi, czas nie tracąc swojego koloru ani kształtu.

Jak więc widać, do wyboru mamy całą gamę obrzeży trawnikowych – https://pekabet.pl/obrzeza-trawnikowe/.

Redakcja FairWeb