Coraz częściej w wielu sklepach ogólnospożywczych oraz w popularnych dyskontach znaleźć można na drzwiach ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników na stanowisko kasjera. Jak więc zostać kasjerem? Jakie wymagania trzeba spełnić? Co warto wiedzieć o tej pracy i na jakie wynagrodzenie można liczyć? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi znaleźć można poniżej.
Praca kasjer
Kasjerzy poszukiwani są obecnie w większości popularnych dyskontach. Wraz z rozwojem dużych sklepów poszukiwani są pracownicy na to stanowisko. Widząc takie ogłoszenie zainteresowani jednak zastanawiają się, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać taką pracę. Co ciekawe, w większości przypadków nie trzeba przechodzić specjalistycznych kursów, ani też mieć dużego doświadczenia w branży sprzedażowej. Krótkie przeszkolenie ze znajomości obsługi kasy z pewnością wystarczy.
Od czego zacząć?
Osoby, które chciałyby rozpocząć pracę jako kasjerzy powinni przede wszystkim poznać sklep, w którym chcieliby podjąć pracę. Idąc na rozmowę o pracę na stanowisko kasjera, dobrze wiedzieć, co jest w ofercie danego sklepu, jak powinna wyglądać odpowiednia obsługa klienta, jak należy rzetelnie zwracać się do osób, które oczekują pomocy od kasjera itp. Od kasjerów w większości sklepów oczekuje się podstawowego bądź średniego wykształcenia, obsługi klienta, dbanie o wizerunek firmy, znajomości z obsługi komputera, znajomość pracy na kasie jest również mile widziana, jak i prawidłowe rozliczanie pieniędzy. Z pewnością nie sprawdzą się na takim stanowisku osoby nerwowe, które nie radzą sobie w stresujących sytuacjach, jak i te, które mają problem z liczeniem. Znajomość języka obcego, jak i znajomość różnorodnych programów związanych z wypisywaniem faktur z pewnością jest mile widziana.
Jak to wygląda w praktyce?
W wielu sklepach (zarówno tych ogólnospożywczych, jak i odzieżowych, kosmetycznych itp.) stanowisko kasjera wiąże się z licznymi, różnorodnymi obowiązkami. Bardzo często w firmach nie od razu sprzedawcy kierowani są na obsługę kasy. Najczęściej, zanim osoba zostanie skierowana na kasę musi spędzić kilka dni (a niekiedy i kilka tygodni) na sklepie np.: przy obsłudze klienta, przy wykładaniu towaru, przy sprawdzaniu zapasów magazynowych itp. Gdy pracownik się sprawdzi i wykaże taką chęć, to z pewnością zostanie przeszkolony również z obsługi kasy fiskalnej. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż nie jest to takie proste zadanie jakby mogło wydawać się na początek. W sklepach obsługa kasy nie wiąże się tylko z kasowaniem towarów i wydawaniu reszty klientom. Niekiedy trzeba również wypisywać faktury, przyjmować zwroty, przyjmować reklamacje oraz dokonywać rozliczeń na koniec dnia.
Co o tym stanowisku myślą sami pracownicy?
Mnóstwo osób, które pracują na stanowisku kasjerów chwalą sobie taką pracę i zadowolone są ze swoich obowiązków. Warto zauważyć, iż nie jest to praca, która wymaga siły fizycznej. Młodzi ludzie jednak nie mają szansy na rozwój na tym stanowisku, dlatego też niechętnie zgadzają się, by spędzać 6-7 godzin za kasą. Z pewnością będzie to dobre zajęcie dla kobiet i mężczyzn, którzy nie lubią pracy fizycznej, jak i też tych, którzy uwielbiają kontakt z ludźmi. Bycie uśmiechniętym, pomocnym i radosnym na pewno na tym stanowisku pomaga. Na warunki finansowe także pracownicy nie powinni narzekać. Zarobki kasjerów wynoszą od około 3500 zł do nawet 6000 zł (w zależności od sklepu). Ponadto, mogą oni liczyć na liczne nagrody, dodatki, jak i benefity (np.: w postaci karty na siłownię, basen oraz do innych obiektów sportowych).
Czy warto pracować na takim stanowisku?
Kasjerzy w sklepach będą potrzebni zawsze. Jeżeli więc chce się pracować z ludźmi i ma się świetne predyspozycje do tego, by pracować na kasie, to warto spróbować swoich sił na takim właśnie stanowisku. Trzeba jednak pamiętać o tym, co wspomniano powyżej. Do kasjera obowiązków nie należy tylko obsługa klienta przy kasie, wydawanie reszty, przyjmowanie reklamacji itp. W zakres obowiązków kasjerów wpisane jest także dbanie o wizerunek firmy, niekiedy nawet ekspozycja produktów, uzupełnianie braków na magazynach, znajomość poszczególnych programów (np. do wystawiania faktur), metkowanie towarów itp. Oprócz tego wszystkiego kasjer powinien wiedzieć, co dzieje się na sklepie. Musi on znać obowiązujące w danym miejscu i czasie promocje. Powinien także zachęcać klientów do tego, by kupowali oni towary w tym właśnie miejscu. Wielu kasjerów niekiedy musi obsługiwać cudzoziemców, dlatego też znajomość choć jednego języka obcego jest jak najbardziej przydatna. Bez względu na to, czy jest się kasjerem w małym butiku odzieżowym, czy też w dużym dyskoncie spożywczym, powinno się współpracować z innymi pracownikami i na bieżąco starać się spełniać wymagania klientów, by oferować jak najwyższą jakość ich obsługi. Tak naprawdę, gdy kasjer jest szybki, rezolutny i ma odpowiednie podejście do klientów, to z pewnością wielu z nich będzie wracać do takiego sklepu. Warto więc z uśmiechem i przyjaznym nastawieniem witać każdą osobę, która podchodzi do kasy.