Jak zostać lepszym negocjatorem?
Data publikacji 26 sierpnia, 2019Negocjacje biznesowe to codzienność każdej firmy i wielu pracowników. Negocjacje prowadzone są zarówno z partnerami zewnętrznymi – dostawcami lub potencjalnymi klientami – jak i z partnerami zewnętrznymi – współpracownikami. Wysoko rozwinięte umiejętności negocjacyjne sprawiają, że praca jest łatwiejsza i przynosi lepsze efekty. Zarówno dla organizacji jak i samego pracownika.
Powstaje jednak pytanie – w jaki sposób najskuteczniej budować i rozwijać swoje kompetencje? Czy potrzebny jest udział w szkoleniach negocjacyjnych? Czy warto uczestniczyć w sesjach treningowych? Zebraliśmy kilka najważniejszych odpowiedzi na te pytania. zapraszamy do lektury.
Szkolenia negocjacyjne
To podstawowy i absolutnie niezbędny etap rozwoju każdego negocjatora. Udział w szkoleniach negocjacyjnych pozwala przede wszystkim budowanie własnych kompetencji, poznawanie technik i strategii. Ale to nie wszystko. Dzięki szkoleniom negocjacyjnym można dowiedzieć się:
- jak przygotować się do procesu negocjacji i na jakie elementy zwracać szczególną uwagę?
- jak ustalać cele własnej firmy?
- jak łączyć cele własne z celami drugiej strony?
- jak skutecznie budować relacje podczas negocjacji?
- jak efektywnie prowadzić proces i zakończyć negocjacje?
Zdobycie podstawowej wiedzy jest czynnikiem absolutnie krytycznym. Bez nich prowadzenie procesów negocjacyjnych będzie niezmiernie trudne i rzadko zakończy się sukcesem.
Samoocena umiejętności negocjacyjnych
Jest to bardzo ważny element w rozwoju kompetencji negocjacyjnych. Celem samooceny jest poznanie samego siebie jako negocjatora. Identyfikacja silnych i mocnych stron w procesie rozmów biznesowych.
Samoocena nie musi być prowadzona samodzielnie. A nawet nie powinna. Najlepsze efekty przynosi jej prowadzenie podczas coachingu negocjacyjnego. Dzięki obecności doświadczonego eksperta możliwe jest wyjście ze strefy komfortu i lepsze poznanie własnych atutów i słabości.
W efekcie samooceny podejmowane są decyzje dotyczące dalszego rozwoju kompetencji, np. uczestnictwo w kolejnych szkoleniach negocjacyjnych lub rozpoczęcie sesji treningowych.
Trening negocjacyjny
Kolejnym sposobem na podnoszenie umiejętności jest trening negocjacyjny. Zazwyczaj z treningów korzystają doświadczeni negocjatorzy. Robią to przynajmniej z kilku powodów:
- chcą się przygotować do trudnych negocjacji,
- zaczynają negocjacje w nowym środowisku,
- chcą poznać nowości z obszaru negocjacji,
- identyfikują techniki negocjacyjne wymagające poprawy lub wzmocnienia.
Niezależnie od powodu trening negocjacyjny jest bardzo przydatny. Pozwala nie tylko na ćwiczenie posiadanych umiejętności, ale także na poznawanie nowych technik. Czasem trening powinien zostać uzupełniony o szkolenie negocjacyjne. Szkolenia najczęściej odbywają się w grupach. Udział w nich pozwala na rozszerzenie perspektywy. Poznanie nowych ludzi i ich doświadczeń, które można włączyć do własnego warsztatu negocjacyjnego.
Treningowi umiejętności negocjacyjnych powinny także towarzyszyć okresowe sesje oceniające. Mogą one polegać na samoocenie. Mogą także być prowadzone podczas procesów negocjacyjnych. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę dużo i każdy negocjator znajdzie taką, która będzie dla niego najlepsza.