Podstawowe błędy w tworzeniu ogrodu

Każdy, kto kupuje lub buduje własny dom marzy także o posiadaniu pięknego i funkcjonalnego ogrodu. Okazuje się, że osoby stawiające pierwsze kroki w ogrodnictwie zwykle popełniają te same błędy.

Brak oceny możliwości

Pierwszy podstawowy błąd to brak realnej oceny możliwości dla danego ogrodu. Górę zwykle biorą emocje i marzenia. Widzimy piękne ogrody u znajomych oraz na wizualizacjach w Internecie i pragniemy mieć podobne. Tymczasem najpierw należy się zastanowić, jakie mamy warunki, jaką glebę, jakie nasłonecznienie i dopiero dobierać rośliny. Kierowanie się tylko tym, że dany kwiat czy krzew nam się podoba jest dużym błędem.
Punktem wyjścia przy tworzeniu każdego ogrodu powinien być projekt. Niestety Polacy bardzo często żałują pieniędzy na projekty i usługi architektów krajobrazu. Pomoc fachowca jest tutaj nieoceniona a wydane pieniądze zwrócą się w przyszłości.

Nadmiar roślin

Kolejnym ważnym grzechem wielu posiadaczy nowych ogrodów jest nadmiar w wielu obszarach. Sadzimy zbyt wiele roślin, które często do siebie nie pasują. Poza tym sadzimy rośliny zbyt gęsto nie uwzględniając faktu, że za kilka lat nie będą miały gdzie rosnąć. Często w ogrodach przesadzamy także z ilością małej architektury, która źle dobrana będzie przytłaczać.
Inne błędy wynikają z braku doświadczenia w ogrodnictwie. Gdy nabywamy nowe drzewko poradźmy się pracownika w centrum ogrodniczym, bo takie rośliny nie są ani tanie ani łatwe w utrzymaniu. Podobnie jest z doborem kwiatów i nawozów. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy zawsze słuchajmy fachowców.
Wreszcie ostatni powszechny błąd, który polega na tym, że źle oceniamy nasze możliwości czasowe w zakresie zajmowania się ogrodem. Bardzo często właściciel ogrodu decyduje się na piękne byliny, kwiaty czy zioła i później okazuje się, że brakuje mu czasu i chęci na regularne zajmowanie się nimi.

AgroSalon.pl

Redakcja FairWeb