Czy założenie konta oszczędnościowego ma sens? Zalety konta oszczędnościowego

Każdy z nas powinien mieć odłożone pieniądze na czarną godzinę. Zalety oszczędzania doceniamy jednak zazwyczaj w momencie, w którym jesteśmy w trudnej sytuacji i potrzebujemy pieniędzy. Na co dzień dajemy się przeważnie ponieść szałowi zakupów i otaczamy się dziesiątkami rzeczy, które są zbędne. Warto jednak posiadać konto oszczędnościowe i regularnie przelewać na nie pieniądze. Oprocentowanie konta oszczędnościowego jednak nie powala na kolana. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, czy oszczędzanie na koncie oszczędnościowym ma sens? Spróbujemy na to pytanie odpowiedzieć poniżej.

Zalety konta oszczędnościowego

Podstawową zaletą konta oszczędnościowego jest pewność takiej formy oszczędzania. Wielokrotnie zetknęliśmy się prawdopodobnie z ofertami funduszy inwestycyjnych, które zachęcają swoimi dobrymi wynikami. W takim przypadku jednak musimy odróżnić oszczędzanie od inwestowania. Inwestowanie pieniędzy jest procesem, który jest obarczony znacznie większym ryzykiem niż oszczędzanie. W opisywanym tutaj przypadku funduszy inwestycyjnych możemy jedynie odnosić się do wyników z przeszłości, które nie muszą wcale powtórzyć się w przyszłości. W przypadku, w którym będziemy potrzebować pieniędzy, a kurs jednostki naszego funduszu nie będzie satysfakcjonujący możemy ponieść duże straty. Konto oszczędnościowe gwarantuje dokładnie takie odsetki, na jakie umówiliśmy się z bankiem.

Prowadzenie konta

Kolejną zaletą konta oszczędnościowego jest łatwość jego założenia i prowadzenia. Odniesiemy się tutaj znowu do opisywanego już przypadku funduszy inwestycyjnych. Otwarcie rachunku inwestycyjnego to proces znacznie bardziej złożony niż w przypadku otwarcia konta oszczędnościowego. Posiadając jednostki funduszy inwestycyjnych musimy też na bieżąco nadzorować stan naszego rachunku po to, żeby móc podejmować odpowiedzialne decyzje i reagować na bieżąco na pojawiające się problemy. W przypadku konta oszczędnościowego założenie takiego rachunku sprowadza się zazwyczaj do wykonania kilku kliknięć w naszej bankowości internetowej. Nie musimy również nadzorować zbyt często stanu naszego konta.

Podsumowując, odpowiedź na postawione w tytule pytanie musi być twierdząca. Oszczędzanie jest procesem, który będzie miał jednoznacznie pozytywny wpływ na nasz budżet domowy. Pewność i stabilność to zalety, które powodują, że konto oszczędnościowe to opcja godna rozważenia.

saminwestuj.pl

Redakcja FairWeb