Anonimowe konto bankowe

Niegdyś anonimowe konto bankowe było możliwe, a co najdziwniejsze bardzo powszechne. Mógł z niego korzystać każdy obywatel, który obawiał się o swoje dane i środki gromadzone na rachunku. Decydowało się na założenie anonimowego konta bankowego bardzo wiele zamożnych ludzi, a także tych starszych, które lokowały tam oszczędności całego życia. Było to więc bardzo pewne i dość korzystne rozwiązanie zapewniające osobie bezpieczeństwo i pełną anonimowość, bo nikt z banku nawet nie wiedział, kto jest właścicielem owego konta. 

Na czym polegało założenie anonimowego konta?

Przede wszystkim dane właściciela nie były konieczne. Figurował on dla banku pod pseudonimem albo numerem więc nikt nie wiedział, kto dysponuje owym kontem. Mogło ono zostać założone przez zupełnie inną osobę, która miała z niego korzystać. Pewnie byłoby to możliwe do tej pory gdyby praktyki niezgodne z prawem i ściśle związane z kontem anonimowym nie były aż tak często używane. Obecnie już nie możemy liczyć na to, że nasze konto będzie całkowicie anonimowe. 

Jak zapewnić sobie odrobinę anonimowości?

Jedyną opcją na to żeby konto nie potrzebowało danych jego właściciela jest założenie konta na korporacje. Wtedy jej właściciel może korzystać swobodnie ze środków zgromadzonych na rachunku bez podawania swoich danych. Jednak należy pamiętać, że trzeba posiadać korporację, a raczej być jej właścicielem i takie dane już bez problemu każdy odnajdzie w internecie. Nie możemy więc liczyć na to, że konto będzie anonimowe tak, jak to było jeszcze kilkanaście lat temu. 

Oszustwa w internecie

Możemy w internecie natrafić na oferty, które obiecują założenie konta zupełnie anonimowo. Jednak należy się wystrzegać takich ofert, bo konto anonimowe nie jest już możliwe i żaden legalny bank nie ma już takiej możliwości. Możemy więc bardzo dużo stracić na tego typu propozycjach i nie warto ryzykować i owe konto anonimowe zakładać. Jest to obarczone zbyt wielkim ryzykiem i może przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Czy założenie anonimowego konta jest więc obecnie możliwe? 

Obecnie nie ma takiej możliwości, bo pracownicy banku, aby założyć nam konto potrzebują danych. Nie ma także możliwości, aby ktoś założył konto za nas więc musimy potwierdzić naszą tożsamość. Dla wielu jest to kłopotliwe, bo zablokowało to działalności przestępcze. Jednak banku obowiązuje tajemnica i nie mogą podawać naszych danych wszystkich, bo określają to odpowiednie przepisy i wytyczne. Bank tylko w określonych i uzasadnionych przypadkach może udostępnić dane właściciela konta. Nie musimy więc się obawiać, że nasze dane wypłyną czy ktoś dowie się jakie saldo widnieje na naszym rachunku. Takie informację mogą zdobyć w określonych przypadkach tylko instytucje państwowe. Dzięki zablokowaniu założenia konta anonimowego został zablokowany przestępczy proceder, który właśnie wykorzystywał konta pod pseudonimem. Czasy więc gdzie było możliwe założenie owego konta minęły raczej bezpowrotnie i każdy musi się z tym pogodzić i dostosować do nowych warunków.

Redakcja FairWeb