Przygotowując się do okresu Wielkanocy należy mieć na uwadze zarówno aspekt wizualny – w postaci wystroju i aspekt kulinarny – w postaci smakołyków przygotowywanych w zaciszu domowej kuchni. By zachować spokój podczas przedświątecznych przygotowań warto w odpowiednim czasie przed przygotować plan działania na ten niezwykle nerwowy okres.
Należy zastanowić się, jakie ciasta na Wielkanoc przygotować, jak również odnaleźć oryginalne przepisy na babeczki, babki, tarty i serniczki.
Święta są szczególnym czasem dla wszystkich, dla których najważniejsza jest atmosfera. A takową tworzą ludzie, których zapraszamy do świątecznego stołu, jak również szczególny wystrój. Z kuchennego punktu widzenia ważne jest również to, co znajduje się na stole. W przypadku Wielkanocy są szczególne rodzaje dań, jakie wiodą prym w tym czasie. Nie tyle potrawy wytrawne są ważne, ale również słodkości, które mają symboliczne znaczenie dobrobytu. Poniżej możesz znaleźć cenne rady, z którymi trzeba się liczyć podczas świątecznych przygotowań.
Przygotowanie stołu i wystroju – na co postawić w pierwszej kolejności?
Stworzenie oryginalnego klimatu w postaci pięknego wystroju, który będzie idealnie komponować się ze świąteczną atmosferą jest nie lada łatwym zadaniem. Warto zorientować się, jakie barwy są kojarzone z okresem Wielkanocy – a tym samym, z wiosenno – letnim zawrotem głowy. Na uwagę zasługuje fakt, że trzeba do wystroju dostosować również odpowiednie dodatki, które będą do siebie perfekcyjnie pasować.
Jakie dodatki warto ustawić na wielkanocnym stole?
Komponując wielkanocną kompozycję warto dużo wcześniej określić, jakie dodatki będą nam przydatne. Wielkanocny stół, jak sama nazwa wskazuje jest czymś oryginalnym i takowy wystrój musi na nim panować. W związku z tym, że Wielkanoc jest kojarzona z wiosennym budzeniem się do życia warto postawić na żywe rośliny, np. bukszpan, który jest przy okazji symbolem życia i zdrowia. Również żółte żonkile będą doskonale uświetniać całość. Można pokusić się o wystawienie świec w neutralnym kolorze, jak również dodatki w postaci serwet, podkładek czy wizytówek.
Jakie kolory są popularne na świątecznych stołach?
Do najbardziej popularnych odcieni, które mogą się znaleźć na świątecznym stole zalicza się wszystkie pastelowe odcienie, które nie są krzykliwe, ani też nie przytłaczają swoją barwą. Najczęściej są to odcienie pastelowej zieleni, wrzosu, żółtego oraz malinowego. W tym sezonie modne jest nawiązanie do naturalności, czyli wszystkie beże, brązy oraz kremy będą mile widziane. Żywe kolory można przemycić w dodatkach – skomponować zastawę w morskim kolorze lub postawić na złote sztućce.
Jak zbudować odpowiednią atmosferę podczas świątecznego spotkania?
Jest to najważniejszy aspekt rodzinnego, świątecznego spotkania. Nie mając okazji spotykać się regularnie dość często przy stole rozmawiamy o tym, co aktualnie nas otacza. By zachować jednak świąteczny i spokojny wydźwięk spotkania nie należy rozmawiać na tematy polityczne i religijne, ale również powstrzymać się od krytykowania. Te trzy przykazania pozwolą ten świąteczny czas spędzić w przyjaznej atmosferze.