Koszt pogrzebu – wszystko co musisz wiedzieć

Uroczystość pogrzebowa to trudny czas przede wszystkim dla bliskich zmarłej osoby. Pochówek zmarłego i wyrządzenie mu godnego ostatniego pożegnania wiąże się z kosztami. Do tego dochodzi jeszcze nagrobek, zaproszenie rodziny i wedle uznania trumna lub kremacja. Ile kosztuje pogrzeb i ile pieniędzy przygotować na tę uroczystość? Dowiedz się już dziś.

Ile kosztuje pogrzeb?

Średni koszt pogrzebu w Polsce to granice około 3-4 tysięcy. W skład tej kwoty wchodzą usługi przez wybrany wcześniej zakład pogrzebowy w swoim mieście. Najczęściej w tej kwoty znajdują się usługi podstawowe, czyli:

  • odebranie zwłok i przewiezienie ich do chłodni
  • przebranie i przygotowanie ciała przez pracownika do pochówku
  • przechowanie zmarłego w chłodni do dnia ceremonii
  • organizacja ostatniego pożegnania

Koszt usług podstawowych to granice rzędu max 1500 złotych. Reszta kwoty to najczęściej wybór trumny, koszt miejsca na cmentarzu, oprawa muzyczna, fotograficzna oraz kwiaty. Niektóre zakłady oferują również przewóz trumny z kaplicy na cmentarz oraz wystawienie jej na ostatnie pożegnanie z bliskimi. W zależności od sytuacji, czasu i miejsca zgonu koszty mogą wzrosnąć np: w przypadku wypadku samochodowego i poddania twarzy do rekonstrukcji czy też sprowadzenia zwłok z zagranicy. Ile kosztuje pogrzeb w takiej sytuacji? Cena jest ustalana indywidualnie i wpływa na nią wiele czynników. Taką wycenę może zrobić w Warszawie za pomocą strony Zakład.WAW.pl. Znajdziesz tutaj renomowane firmy zajmujące się organizacją pogrzebów.

Koszty pogrzebu a zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy to zwrot kosztów przez ZUS osobie odpowiedzialnej za pochówek zmarłego. Czy koszty pogrzebu a zasiłek pogrzebowy różnią się od siebie? Kwota otrzymywana od ZUS-u to 4 tysiące złotych, niezależnie od poniesionej kosztów pogrzebu. W zależności od możliwości finansowych wyprawienia uroczystości, kwota zasiłku może pokryć całościowo koszty pogrzebu lub może nie wystarczyć. Koszty pogrzebu a zasiłek pogrzebowy to zupełnie inne kwestie, o czym należy szczególnie pamiętać.

Jak zamówić mszę na pogrzebie?

Msza za duszę zmarłego to wyjątkowa modlitwa i wspomnienie w parafii. Cel liturgii w intencji osoby zmarłej to przede wszystkim intencja za duszę, która znajduje się w czyśćcu aby jak najszybciej ją wybawić i znalazła ukojenie w niebie . Jak zamówić mszę na pogrzebie? Nie jest to nic trudnego. W tym celu należy się wybrać do kancelarii parafialnej lub zakrystii. Formalności polegają na wypełnieniu kartki z intencją, ustaleniem daty oraz miejsca mszy świętej. Coraz częściej spotyka się zamawianie mszy poprzez internetową stronę www parafii. Jest to wygodna forma komunikacji. Koszt mszy w intencji zmarłego w każdej parafii może się znacząco różnić. Zazwyczaj koszt wynosi “co łaska”, ale niektóre parafie mają określony cennik, gdzie cennik różni się od siebie. Jeżeli nie wiesz, jak zamówić mszę na pogrzebie, to możesz przed uroczystością podejść do zakrystii. Ksiądz odprawiający liturgię z pewnością pomoże ci w formalnościach. W kulturze chrześcijańskiej istnieje również odprawienie mszy gregoriańskich. Gregorianki to 30 liturgii odprawianych w intencji jednej osoby, codziennie o tej samej porze, przez jednego tego samego kapłana. W wierzeniu chrześcijańskim papież Grzegorz zlecił odprawienie 30 mszy w intencji mnicha Justusa, który po 30 dniach objawił się jednemu z mnichów oznajmując, że trafił do nieba.

Redakcja FairWeb