Srebrna łyżeczka – popularny prezent na chrzest

Chrzest święty to pierwszy sakrament i jednocześnie bardzo ważna uroczystość w życiu wychowywanego w wierze katolickiej dziecka oraz jego najbliższych. Tradycją w naszym kraju stało się wręczanie z tej okazji pamiątkowych prezentów. Wybierający się na ceremonię goście kupują złote łańcuszki, zabawki, książki i ubranka. Dużą popularnością cieszy się również srebrna łyżeczka na chrzest, będąca jedną z ciekawszych form prezentu. Wiele sklepów oferuje dziś tego rodzaju produkt, a zainteresowanych na jego zakup nie brakuje.

Zalety takiego prezentu

Jednym z głównych atutów takiego podarunku jest jego walor wizualny. Srebrna łyżeczka na chrzest to niezwykle elegancka pamiątka, która pozostanie z dzieckiem przez całe jego dalsze życie. Lśniący, gustowny gadżet bardzo przyciąga wzrok i świetnie sprawdza się w przypadku tak podniosłych uroczystości, jak pierwszy sakrament. Wysokiej klasy produkt zachwyca więc estetyką, a dobra jakość wykonania pozwala na stosowanie sztućca nawet przez najmłodsze niemowlęta.

Dodatkową zaletą jest dziś możliwość spersonalizowania gadżetu. Srebrna łyżeczka na chrzest staje się niepowtarzalna dzięki wygrawerowaniu na niej napisu, zawierającego np. datę chrztu, imię lub inicjały niemowlęcia czy też dowolną dedykację. W ten sposób dziecko otrzymuje oryginalny prezent, który przeznaczony jest specjalnie dla niego z tej konkretnej okazji. Trzeba przyznać, że srebrna łyżeczka na chrzest może stać się najbardziej sentymentalnym i na długo zapamiętanym podarunkiem z dzieciństwa. 

Wiele osób zastanawia się zapewne, skąd pomysł na tego typu prezent. Zwyczaj ten pojawił się setki lat temu i wiąże z panującą XIV wieku epidemią dżumy – śmiertelnej choroby, która zaatakowała wówczas Europę. Stwierdzono wtedy, że używane przez bogatszą część społeczeństwa srebrne sztućce pozwalały z dużej mierze uniknąć zarażenia się wirusem. Wszystko za sprawą przedostawania się niewielkich cząstek pierwiastka do organizmu, którego działanie antybakteryjne i uodparniające chroniło przed zachorowaniem na dżumę. Teoria ta zaowocowała zwyczajem kupowania małym dzieciom srebrnych łyżeczek do ssania, by w ten sposób uratować im zdrowie i życie. Pojawiło się nawet powiedzenie o „urodzonych ze srebrną łyżeczką w ustach”, będące odpowiednikiem funkcjonującego u nas określenia „w czepku urodzony”. 

Symbol

Choć dziś dżuma nie zagraża już ludzkości, a medycyna rozwinęła się na tyle, że znane są inne formy przeciwdziałania chorobom, to tradycja sprzed setek lat utrzymała się. Obecnie srebrna łyżeczka na chrzest to jeden z najczęściej wybieranych prezentów. Zgodnie z tym, w co wierzono w XIV wieku, prezent wykonany z tego kruszcu ma być symbolem zdrowia oraz szczęśliwego i dostatniego życia. Warto podkreślić, że srebro do dziś traktowane jest w naszej kulturze jako element zapewniający dobrą kondycję, formę i siły organizmu. Stosuje się je jako środek leczniczy przy rozmaitych dolegliwościach i schorzeniach, m.in. przy zapaleniu spojówek, zakażeniach jamy ustnej, chorobach dermatologicznych czy problemach z żołądkiem.

Redakcja FairWeb