Płyn do prania lepszy niż proszki i kapsułki

Stając przed półką z środkami do prania w drogerii czy sklepie chemicznym, można doznać zawrotu głowy. Lista dostępnych artykułów wcale nie kończy się na proszkach do kolorów i bieli oraz posiadających rozmaite funkcje. Kupić można też płyny i żele do prania, a także stanowiące najnowszą propozycję kapsułki. Szczególnie wiele osób stawia jednak na płyny do prania, przedkładając je nad inne dostępne propozycje. Na czym polega ich wyższość nad pozostałymi artykułami? 

Niezaprzeczalna wygoda 

Zwolennicy tradycyjnego rozwiązania, jakim są proszki do prania, często zauważają na swym praniu białe ślady. Jest to spowodowane słabą rozpuszczalnością proszków, zwłaszcza podczas krótkich cykli prania czy prania w niskiej temperaturze. Płyny i żele do prania nie powodują takich problemów, gdyż rozpuszczają się bardzo szybko i dokładnie – nie ma więc mowy o zaciekach, które trudno jest usunąć bez ponownego prania. W dodatku proszków często nie można stosować do delikatnych tkanin, wobec czego i tak trzeba zaopatrzyć się w płyn do ręcznego prania. Posiadanie takiego środka jest więc niezbędne, nie jest to jednak wybór dobry tylko do delikatnych tkanin i do prania ręcznego. Współczesne płyny i żele do prania są mocno skoncentrowane, co gwarantuje ich użyteczność i skuteczność bez względu na to, w jaki sposób są wykorzystywane. Proszki zaś w niektórych sytuacjach mogą szkodzić ubraniom i tkaninom, między innymi odbarwiając je, gdyż ich działanie jest bardzo agresywne. Sprzyjają też mechaceniu się materiałów, na co wpływ ma nie tylko ich skład, ale nawet ostre drobinki, podczas gdy płyny i żele do prania mają jedwabistą teksturę, delikatną nawet dla najdelikatniejszych tkanin.
Posiadanie płynu jest też na pewno wygodniejsze niż stosowanie kapsułek. Tych nie można wykorzystać do prania ręcznego, a także, podobnie jak proszki, podczas krótszych cykli mogą nie rozpuszczać się do końca. 

Co jest bardziej wydajne?

Silnie skoncentrowane płyny i żele do prania są na ogół bardziej wydajne niż proszki. Poza tym w przypadku niektórych produktów nie ma już potrzeby stosowania płynu do płukania tkanin, gdyż płyn do prania zmiękcza i nadaje piękny zapach, jednocześnie skutecznie usuwając zabrudzenia. Pozwala to więc na realne oszczędności. Co prawda wszystkie te funkcje spełniają też trzyczęściowe kapsułki, jednak ich wadą jest dość wysoka cena, szczególnie gdy chce się wybrać produkt lepszej jakości. Poza tym kapsułki są stosunkowo mało wydajne i zawsze trzeba dbać, by mieć ich zapas w domu – jedna kapsułka to jedno pranie. Najczęściej też takie środki nie zapewniają odpowiedniego zmiękczenia tkanin, a płyny i żele oferują też dodatkowe funkcje, jak zachowanie kształtu ubrań, ochrona koloru i wymywania się barwników (nie trzeba więc inwestować w specjalne chusteczki i dbać, by je mieć) czy ochrona przed mechaceniem. Są więc zdecydowanie najbardziej zaawansowanymi i wszechstronnymi środkami do prania.

Redakcja FairWeb