W jaki sposób umiejętnie oszczędzać?

Według najnowszych badań Polacy nie są skłonni do oszczędzania. Kumulacja sumy na dany cel przychodzi z trudem, dlatego coraz chętniej ludzie decydują się na zaciąganie kredytów i dodatkowych zobowiązań, żyjąc ponad stan. Ponad połowa obywateli wydaje wszystkie swoje oszczędności na bieżące wydatki. Przyczynia się do tego wzrost kosztów życia, a także spełnianie bieżących zachcianek. To niepokojąca informacja, gdyż świadczy ona o tym, iż społeczeństwo nie posiada rzetelnej wiedzy, a także umiejętności związanych z zarządzaniem finansami. Dlaczego warto zagłębić się w ten temat i dowiedzieć się i w jaki sposób można skutecznie oszczędzać?

Czym jest oszczędzanie?

Oszczędzanie to nic innego, jak gromadzenie środków do realizacji wszelkich wydatków, jakich zamierzamy dokonać w przyszłości. Taki zabieg sprawia, że środki nie tracą na wartości. Wszelkie oszczędności mogą być gromadzone dzięki licznym instytucjom i instrumentom, z których pomocy korzysta coraz więcej świadomych konsumentów. Niektóre z nich mogą być ryzykowne (waluta obca, czy akcje), jednak inwestowanie środków w lokaty i fundusze inwestycyjne może być skutecznym sposobem na spełnienie określonego planu lub odłożenie środków, które będą przydatne na emeryturze lub w przypadku nieoczekiwanej choroby. To gwarancja atrakcyjnego zysku na oszczędzaniu!

Dlaczego warto oszczędzać?

Gromadzenie środków może mieć wiele zalet, o których część społeczeństwa może nie mieć pojęcia. Wśród zalet znaleźć można zarówno korzyści osobiste, jak i takie, które mogą pozytywnie wpływać na całokształt gospodarki kraju. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Narodowego Banku Polskiego atutów oszczędzania może nie dostrzegać nawet 20 milionów osób zamieszkujących Polskę. Najczęściej osoby te nie posiadają żadnych oszczędności i żyją z bieżących środków. Z czego to wynika? Zdaniem ekspertów z nikłej wiedzy dotyczącej oszczędzania oraz wzorców, jakie osoba wynosi z domu, wchodząc w dorosłe życie. Efektem takiego zjawiska jest brak umiejętności ekonomicznego wykorzystywania swojego budżetu. W efekcie społeczeństwo nie zna zarówno instrumentów i metod sprzyjających oszczędzaniu, jak i programów komputerowych, które ułatwiają planowanie i zarządzanie domowym budżetem w sposób umiejętny. Oszczędzanie to także szansa na rozwinięcie dobrze funkcjonującego biznesu. Zgromadzone środki to szansa na lepszy start firmy, generującej w przyszłości większe zyski.

Jak oszczędza się w Polsce?

Zgodnie z najnowszymi raportami instytucji bankowych w Polsce w 2018 roku stopa oszczędzania w Polsce wynosiła zaledwie 2,5%. To bardzo niewiele w porównaniu z innymi krajami zarówno w Europie, jak i na świecie. Jaki jest wniosek? Polacy są rozrzutni, a konsumpcjonizm ogranicza możliwość realizowania ambitnych planów i życia. Stopa oszczędzania w Niemczech to 10%, natomiast w Szwecji stopa ta wynosi aż 16%. Co ciekawe, mimo niewielkich oszczędności, Polacy mogą pochwalić się stosunkowo niskim poziomem zadłużenia, ponad stan. Według OECD podaje, zadłużenia gospodarstw domowych w Polsce, w porównaniu do dochodu mieszkańców wynosi 60%. Długi Greków, czy Holendrów nierzadko przewyższają ich dochód.

Oszczędzanie dzięki instytucjom finansowym

Jak już zostało wspomniane w artykule, oszczędzanie może przynieść wiele korzyści. To przede wszystkim możliwość odłożenia środków na wybrany cel bez konieczności zadłużania. Regularne oszczędzanie dzięki instytucjom finansowym połączone z regularnym dostępem do programów oszczędnościowych, inwestycyjnych, czy ubezpieczeniowych to gwarancja spokojnego życia i możliwość spełniania wielu marzeń i planów. Zaufanie specjalistom to gwarancja wygenerowania większego zysku, realizacja planu lub zagwarantowanie sobie spokojnej starości bez konieczności rezygnowania z przyjemności i zamartwiania się, co będzie jutro. 

Sposoby na skuteczne oszczędzanie

  • Odkładanie decyzji o zakupach – Zdaniem Amerykańskich psychologów większość zakupów podejmowania jest pod wpływem impulsu. Odczekanie 24 godzin przed dokonaniem zakupów, może uchronić przed podjęciem błędnych, impulsywnych decyzji narażających na straty.
  • Zaufanie instytucji finansowej – Dzięki radom specjalistów oraz doborze odpowiedniego planu oszczędzania zgromadzenie środków to szansa na realizację planów, rozwój biznesu lub spokój i komfort życia na emeryturze!
  • Wydawanie mniej niż zarabiamy – Brzmi banalnie? Niemal 3/4 Polaków żyje od wypłaty do wypłaty. Oszacowanie kosztów życia oraz stworzenie planu podziału środków pozwoli na gospodarne obracanie środkami. Oszczędnościom sprzyja nadwyżka środków, dlatego warto także rozważyć dodatkowe godziny w pracy, kontrolowanie budżetu domowego oraz trzymanie się wyznaczonych limitów. 

Redakcja FairWeb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *