Coraz więcej osób decyduje się dzisiaj na treningi EMS, czyli elektrostymulacji mięśniowej. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polegają takie treningi i kiedy warto się na nie zdecydować!
Na czym polega elektrostymulacja mięśniowa – EMS?
Termin jak EMS wywodzi się z angielskiego, gdzie oznacza on electrical muscle stimulation, co można przetłumaczyć właśnie jako elektrostymulację mięśniową.
Stymulacja mięśni prowadzona jest wtedy za pomocą impulsów elektrycznych, które powodują nasilone skurcze mięśni i dzięki temu umożliwiają uzyskanie jeszcze lepszych efektów pracy mięśni.
Elektrostymulacja jest stosowana z powodzeniem w rehabilitacji, ale obecnie wykorzystywana jest też jako element treningu, umożliwiając uzyskanie bardzo dobrych efektów w krótkim czasie.
Treningi EMS – co warto o nim wiedzieć?
Treningi EMS, czyli treningi połączone z elektrostymulacją mięśni są dzisiaj bardzo popularne. Początkowo stosowali je głównie sportowcy, lecz teraz sięgają po nie również osoby, które poszukują skuteczniejszej alternatyw dla zwykłych ćwiczeń.
Obecnie działają kluby sportowe, które oferują treningi EMS, na przykład jak sieć klubów InTime: https://www.intime.pl/trening-ems/. Można również zakupić urządzenia przeznaczone do treningów EMS i korzystać z nich we własnym zakresie.
Treningi w klubach sportowych prowadzone są jako treningi personalne, dzięki czemu umożliwiają one uzyskanie bardzo dobrych wyników. Trener może wtedy zaplanować program ćwiczeniowy dla swojego klienta i nadzorować jego postępy.
Zalety i wady treningów EMS
Treningi połączone z elektrostymulacją mięśni mają wiele zalet, lecz warto wskazać, że w ich przypadku pojawia się też kilka wad. Warto więc przyjrzeć im się bliżej.
Treningi EMS – zalety
- Skuteczność wyższa od standardowych treningów – dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszych efektów, na przykład w postaci rozbudowy masy mięśniowej czy redukcji nadmiaru kilogramów.
- Krótki czas trwania treningów – standardowy trening prowadzony w klubie sportowym wykorzystującym technikę EMS to jedynie około 20 minut raz na tydzień. Tyle wystarczy, by uzyskać efekt podobny do paru godzin spędzonych na siłowni.
- Szerokie zastosowanie – za pomocą treningów EMS można osiągnąć różne cele, na przykład można wykorzystać je w celu redukcji kilogramów, rozbudowy siły, poprawy kondycji, redukcji bólów mięśniowych czy obrzęków.
- Wysoki stopień bezpieczeństwa – impulsy używane do ćwiczeń są bezpieczne dla ciała i nie powodują ryzyka urazów.
- Pomoc trenera personalnego – w przypadku treningów w klubie można liczyć na fachowe wsparcie w przygotowaniu treningu i uzyskać lepsze wyniki.
Treningi EMS – wady
- Wysoka cena – największą wadą tego typu treningów jest ich cena, ponieważ jedna sesja może kosztować nawet 150-200 złotych. Można kupić pakiety, które pozwalają na oszczędności.
- Przeciwwskazania zdrowotne – niektóre osoby nie mogą korzystać z treningów EMS ze względu na swój stan zdrowia.
Treningi EMS są zatem bardzo ciekawym wyborem dla każdego, kto chciałby uzyskać jeszcze lepsze efekty ćwiczeń – szybko i skutecznie!